Дергачівська гімназія №3
Розробка уроку української літератури
у 8 класі на тему:
«Леся Українка. Розповідь про життя поетеси, її мужність і силу духу.
Поезії «Ви щасливі, пречистії зорі», «Хотіла б я піснею стати»
(Застосування оновлених інтерактивних методів та прийомів)
Рябовол О.М.,
учитель української
мови та літератури
2014
Тема: Леся Українка. Розповідь про життя поетеси, її мужність і силу духу.
Поезії «Ви щасливі, пречистії зорі», «Хотіла б я піснею стати»
Мета:
- поглибити знання восьмикласників про життєвий і творчий шлях Лесі Українки;
- ознайомити з тематикою творів;
- спрямувати учнів на сприйняття поезії в єдності змісту і форми;
- розвивати вміння виділяти основні мотиви у поезіях письменниці;
- удосконалювати навички художнього аналізу віршів;
- розвивати пошукову діяльність учнів, уміння зв'язно висловлювати свої думки, наводячи при цьому переконливі аргументи, власні твердження;
- сприяти вихованню зацікавленості творчістю письменниці, вихованню почуття пошани, любові до Лесі Українки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, урок біографічного дослідження.
Обладнання: портрет Лесі Українки, твори поетеси, фотоматеріали, презентація «Леся Українка», аудіозаписи віршів.
Методи і прийоми: випереджувальне завдання, виразне читання вірша, аналіз поезії, бесіда, «Незакінчене речення», «Гронування», «Загадкове число», виставка книг, робота з дидактичним матеріалом (тести), рефлексія, метод «Антивірус», літературна вікторина», «Кошик», гра «Так – Ні», «Асоціативний кущ»
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Люба юнь, до нас у клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Ми вам раді, добрі люди,
І вітаєм щиро вас.
Та запрошуєм ласкаво
На урок у восьмий клас.
Девіз уроку: Ніколи не кажи: «Я неук»
Завжди говори: «Я – зірка!»
На парту кожного із вас упала зірка. За допомогою цих зірочок ми визначимо в кінці уроку найактивнішого учня – найяскравішу зірочку. Тож бажаю вам і собі гарної подорожі та успіхів.
Учитель (під супровід пісні «Україночка» у виконанні О.Білозір)
У нашій літературі є імена, що не потребують ані пишних шат, ані високих означень та епітетів, бо вони входять у свідомість кожного з нас ще змалечку, як голос матері, як сонечко, як Батьківщина. До них належить ім'я безсмертної поетеси.
Наш урок – дослідження присвячений життю і творчості Лесі Українки – видатної української письменниці.
Французький поет ХV ст. Франсуа Війон написав такі рядки:
Я знаю, як кохають до загину,
Я знаю чорне, біле і рябе,
Я знаю, як Господь створив людину.
Я знаю все й не знаю лиш себе.
Переклад Л.Первомайського
Пізнання самої себе було головним завданням і покликанням Лесі Українки. Леся з 14 років вела 30 – літню війну з хворобою. І при цьому чудово грала на фортепіано, малювала, перекладала твори європейської літератури (володіла більше, ніж 10 мовами), урешті – решт створила прекрасні вірші, поеми, драматичні твори.
Це про неї І.Франко писав: «Від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте, кайдани порвіте» Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст цієї слабосилої, хворої дівчини».
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перш ніж розпочати урок, я пропоную пригадати основні віхи життя Лесі Українки, дізнатися, що ви пам’ятаєте із вивченого в попередніх класах.
Літературна вікторина «Що я пам’ятаю про Лесю Українку»
Прийом «Кошик» (із кошика треба дістати питання і дати відповідь – 2 учні по черзі)
- Улюблений жанр усної народної творчості Лесі Українки, яким вона скористалась у своїй письменницькій діяльності. (Казка)
- Прізвище письменниці до одруження. (Косач)
- Ім'я брата Лесі, якого вона найбільше любила і поважала. (Михайло)
- Хвороба, від якої поетеса лікувалася впродовж всього життя. (Туберкульоз)
- Село, де народилася Леся Українка. (Колодяжне)
- Місто для лікування і відпочинку письменниці. (Євпаторія)
- Ім'я матері Лесі. (Олена)
- Основна риса характеру поетеси, яку вона виявила у боротьбі зі своєю хворобою. (Мужність)
- Найулюбленіша книга Лесі. («Кобзар»)
- Відомий твір письменниці – «Казка про Оха - …». (Чародія)
ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
Тема: Леся Українка. Розповідь про життя поетеси, її мужність і силу духу.
Поезії «Ви щасливі, пречистії зорі», «Хотіла б я піснею стати»
Мета:
- поглибити знання восьмикласників про життєвий і творчий шлях Лесі Українки;
- ознайомити з тематикою творів;
- познайомитися із змістом поезій «Ви щасливі, пречистії зорі», «Хотіла б я піснею стати»;
- розвивати вміння виділяти основні мотиви у поезіях письменниці;
- удосконалювати навички художнього аналізу віршів;
- розвивати пошукову діяльність учнів, уміння зв'язно висловлювати свої думки, наводячи при цьому переконливі аргументи, власні твердження;
- сприяти вихованню зацікавленості творчістю письменниці, вихованню почуття пошани, любові до Лесі Українки.
Очікування.
Нам цікаво дізнатися, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. Для цього пропоную скористатися одним із інтерактивних методів «Антивірус». Суть цього методу полягає в тому, що вам необхідно видалити непотрібні «віруси – результати». А з перших літер очікуваних слів – результатів необхідно скласти ключове слово.
Учні зачитують очікувані результати
Епіграф уроку: Хто вам сказав, що я слабка,
Що я корюся долі?
Хіба тремтить моя рука
Чи пісня й думка кволі?
Леся Українка
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Життя і творчість Лесі Українки. Міні – доповіді учнів про поетесу.
Готуючись до сьогоднішнього уроку, кожна група одержала випереджувальні завдання: підготувати повідомлення про певний період життя Лесі Українки.
Тож надаємо слово учасникам першої групи
І група
Повідомлення 1. Родина. Що ж означала для Лесі родина?
Леся Українка (літературний псевдонім Лариси Петрівни Косач – Квітки ) народилася 25 лютого 1871 року в місті Звягелі (тепер Новгород – Волинський Житомирської області) у дворянській родині. Її батько Петро Антонович Косач був юристом.
Ольга Драгоманова – Косач – мати Лесі Українки – уродженка Полтавщини, була жінкою особливою. Перша в Україні жінка – журналістка, перша жінка – академік, вона писала поезію, прозові твори, драми, критичні статті. Справжня патріотка, високо ерудована особистість, людина принципова і здатна на самопожертву – такою була мати Косачів, що прибраним ім'ям (Олена Пчілка) підкреслила ще одну прикметну рису своєї вдачі – працьовитість. Ця риса стала чеснотою усіх її шести дітей (двох синів та чотирьох дочок), особливо Лесі. Приклад матері був найбільшим виховним стимулом.
Дві тітки Лесі були революціонерками. Дядько, Михайло Петрович Драгоманов – прогресивний діяч у галузі науки і культури. Друзями сім'ї були композитор Микола Лисенко, письменник Михайло Старицький.
Отже, виховувалась майбутня письменниця серед волелюбно настроєних людей – гуманістів, патріотів своєї вітчизни.
Повідомлення 2. Дитинство.
Переведення Петра Косача по службі зробило постійним місцем проживання родини село Колодяжне неподалік міста Ковеля. Саме там минули дитинство і юність Лесі. Чарівна природа Волині, атмосфера доброзичливості й любові, що панувала в сім'ї, національне виховання – ось основні чинники формування характеру майбутньої письменниці.
Леся була другою дитиною в сім'ї. До 13 років вона була нерозлучною зі старшим братом Михайлом за що їх жартома називали спільним ім'ям – «Мишолосіє». Так одним іменем називали їх за нерозлучність, спільність інтересів і повне взаєморозуміння. Ці почуття брат і сестра плекали упродовж усього життя.
З раннього дитинства Леся любила музику, захоплювалась грою на фортепіано. Перешкодою в досконалому опануванні музичним мистецтвом стала застуда. З десятирічного віку Леся почала важко хворіти. Туберкульоз уразив спочатку кістки, потім легені, а наостанку – нирки. Хвороба закрила дівчинці двері до школи, перешкодила повноцінному спілкуванню з улюбленим другом – піаніно.
Найулюбленішими книжками Михайла та Лесі були «Кобзар» Тараса Шевченка, оповідання Марка Вовчка, байки Л.Глібова, твори Гоголя. Захоплювалися діти казками, легендами, творами Пушкіна, Салтикова – Щедріна.
Малі Косачі дружили з бідняцькими дітьми, бо батьки хотіли, щоб їхні діти зрозуміли, що рідний народ – це трудящий люд, щоб вони передусім навчилися шанувати свій народ, навчилися його звичаїв і мови. Леся любила народні гуляння, пісні, повір'я, носила національний костюм.
ІІ група
Повідомлення 3. Перші поетичні спроби. Літературна діяльність.
У 1878 році батька письменниці перевели на роботу до Луцька, куди в 1879 році переїхала вся родина. Лесі виповнилося 9 років, коли вона написала свій перший вірш, який присвятила засланій у Сибір тітці - батьковій сестрі. З тринадцяти років Леся по – справжньому стала до літературної роботи. Її поезії друкувалися в Галичині.
За ініціативою передової молоді, М.Старицького та М.Лисенка в Києві був організований літературний гурток «Плеяда». Леся Українка як один із керівників цього гуртка дуже багато зробила в справі організації перекладів творів світової літератури українською мовою.
У 19 років для своєї молодшої сестри Леся написала підручник «Стародавня історія східних народів».
Одночасно з віршами Леся Українка писала й оповідання, публіцистичні та літературознавчі праці, а також драматичні твори, які вона писала з особливим талантом.
У 1893 році у Львові за допомогою І.Франка виходить перша збірка віршів письменниці – «На крилах пісень».
З середини 90 – х років Леся Українка зближується з членами таємних марксистських гуртків, починає вивчати марксизм, що позначилося на віршах її другої збірки – «Думи і мрії», яка вийшла 1899 року у Львові.
У 1902 році у Чернівцях виходить третя збірка поезій поетеси «Відгуки»
ІІІ група
Повідомлення 4. Боротьба з хворобою.
У 1883 році Лесі в Києві прооперували ліву руку, що позбавило її можливості грати на фортепіано (дівчинка мала неабиякі музикальні здібності). З цього часу назавжди скінчилося Лесине навчання з учителями, вона самотужки здобувала освіту – джерелом знань для неї були книжки і саме життя.
Пізніше в Берліні Лесі прооперували ногу, а туберкульоз прокинувся в легенях, а потім у нирках. Але в боротьбі з хворобою Леся настільки загартувалася, що самостійно вивчила мови – французьку, англійську, італійську, німецьку, польську, болгарську, старогрецьку, латину.
Стан здоров'я письменниці погіршився, і вона їздить на лікування в Грузію і Єгипет. Та незважаючи на важкий фізичний стан, перемагаючи біль силою свого духу, Леся Українка саме в останні 4 – 5 передсмертних років створила такі геніальні твори, як «Лісова пісня», «Камінний господар», «Оргія», «Триптих».
Це була титанічного духу жінка, донька Прометея…
(Останнє фото поетеси.)
Це фото Лесі Українки, уже смертельно хворої. Але ми бачимо той же мудрий, пророчий, добрий, хоч і засмучений погляд, чисте, ясне чоло…
ІV група
Повідомлення 5. Останні роки життя. Вшанування пам'яті
Вірним побратимом, другом, чоловіком став відомий український фольклорист Климентій Васильович Квітка, з яким вона одружилася у 1908 році. Останні роки Леся Українка жила в Грузії та Єгипті. Невблаганно прогресувала хвороба. Перемагаючи тяжкі страждання, вона знаходила силу працювати. На Кавказі вона все частіше згадувала волинське дитинство, перед нею поставали картини задумливої поліської краси. Так виникла «Лісова пісня», яка була написана за кілька днів тяжкохворою поетесою.
Леся Українка померла 1 серпня 1913 року в грузинському містечку Сурамі. Тіло її перевезли до Києва і поховали на Байковому кладовищі.
Їй присвячено художній фільм М.Мащенка «Іду до тебе» (1972) за сценарієм І.Драча, науково-популярні картини «Леся Українка» (1957), «Леся Українка» (1969), документальну стрічку «Леся Українка» (1971). Найвідоміші екранізації її творів — «Лісова пісня» (1961) В.Івченка та «Лісова пісня. Мавка» (1980) Ю.Іллєнка, «Спокуса Дон Жуана» (1985) В.Левіна, телевізійна вистава «Оргія» (1991).
У багатьох містах України і за її межами є музеї Лесі Українки та побудовано пам’ятники. Музей Лесі Українки у Києві, Колодяжному, Новограді-Волинському, Сурамі, Ялті. У цьому році у лютому місяці все прогресивне людство урочисто відзначило 140-річчя з дня народження Лесі Українки.
Використання образу Лесі Українки
б) І. Франко;
в) О. Маковей.
в) знайомим.